Wzrok

Fakty i mity o soczewkach

Obalmy powszechnie powtarzane mity związane z soczewkami kontaktowymi. Jeżeli nasuną Ci się jakiekolwiek pytania dotyczące treści poniżej, możesz się zawsze z nimi zwrócić do swojego Specjalisty. Ty zdecydujesz czy zechcesz w przyszłości nosić soczewki kontaktowe.

Mit nr 1: Soczewki kontaktowe są niewygodne.

Czy aby na pewno? Czy próbowałeś je nosić? Czy kiedykolwiek wypróbowałeś soczewki kontaktowe nowej generacji? Choć od chwili pojawienia się na rynku pierwszych soczewek kontaktowych upłynęło dużo czasu, prawdziwy postęp w dziedzinie materiałów na soczewki dokonał się dopiero w  ostatnich kilku latach. Spójrz tylko, jak duży postęp dokonuje się z roku na rok w dziedzinie komputerów. Podobna sytuacja ma miejsce w dziedzinie soczewek kontaktowych. Te nowe soczewki są niezwykle miękkie, cienkie i elastyczne oraz, co bardzo ważne, doskonale utrzymują wilgoć. Dzięki temu są fantastycznie komfortowe. Materiały, z jakich są produkowane oraz konstrukcja umożliwia ich dopasowanie do unikalnego kształtu gałki Twojego oka. Ponieważ wymienia się je regularnie na nową świeżą parę, to zawsze cieszysz się uczuciem czystości, świeżości i komfortu. W istocie soczewki kontaktowe są tak wygodne, że szybko zapominasz, że je nosisz.

Mit nr 2: Nie podoba mi się pomysł wkładania sobie czegokolwiek do oka.

Jest to zupełnie normalna reakcja osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych. Początkowe uczucie niepewności i  strachu jest naturalnym odruchem – bardzo szybko jednak znika. Gdy Specjalista pokaże Ci, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki, szybko przekonasz się, że jest to tak proste, jak zakładanie i zdejmowanie butów. Miliony ludzi to robi, więc czemu Ty nie miałbyś? Spróbuj, a sam się przekonasz!

Mit nr 3: Noszenie soczewek kontaktowych zwykle prowadzi do infekcji oczu.

Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Zatem do tego typu problemów prowadzić może tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Jeżeli będziesz stosował się do zaleceń Specjalisty i  regularnie dezynfekował swoje soczewki kontaktowe, będziesz mógł nieprzerwanie korzystać z wygody, jaką daje ich noszenie. Ważne jest również aby wiedzieć, że im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym zdrowsze jest to dla Twoich oczu. Mniejsza jest wtedy możliwość odkładania się osadów organicznych, takich jak lipidy i białka znajdujących się w filmie łzowym (warstwa łez pokrywająca przednią powierzchnię gałki ocznej), a które stanowią pożywkę dla zarazków. Jeżeli będziesz prawidłowo dezynfekował soczewki, dokładnie je czyścił i wymieniał na nowe zgodnie zaleceniami, to zarazki nie będą miały żadnych szans na przetrwanie.

Mit nr 4: Soczewki kontaktowe nie są zdrowe.

Materiały, z których wytwarza się soczewki kontaktowe, są biokompatybilne*. Podobne materiały używane są często w wielu innych dziedzinach medycyny. Materiały te przepuszczają wystarczającą dla oczu ilość tlenu. Dlatego też w przypadku nowoczesnych soczewek kontaktowych problem z niewystarczającą ilością tlenu docierającego do rogówki należy do przeszłości. Soczewki kontaktowe produkowane są w oparciu o  konstrukcję odpowiadającą kształtowi rogówki, co zapewnia maksymalny komfort. Po prawidłowym dopasowaniu soczewek przez Specjalistę nie występują znane w  przeszłości problemy z dyskomfortem. Oznacza to, że jeżeli soczewki zostały prawidłowo dobrane, są właściwie pielęgnowane i noszone oraz wymieniane zgodnie z zaleceniami Specjalisty, to stanowią zdrową metodę korekcji wad wzroku. Ponieważ soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, przestrzeganie zaleceń Specjalisty jest szczególnie ważne.

* Biokompatybilny – eliminujący problemy zdrowotne w kontakcie z ludzkimi tkankami.

Mit nr 5: Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać.

Aby oczy były zdrowe, konieczne jest, by do rogówki docierała odpowiednia ilość tlenu, która najpierw musi przeniknąć przez soczewkę kontaktową. Ilość ta zależy od tego czy będziesz nosił soczewki tylko w dzień czy też chcesz w nich spać. Specjalista zaproponuje Ci soczewki najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom oraz trybowi życia, jaki prowadzisz. Jeżeli zastosujesz się do rekomendacji udzielonych Ci przez Specjalistę, możesz być pewien, że Twoje oczy będą miały dość tlenu, by swobodnie oddychać. Choć decydujący wpływ na ilość tlenu docierającego do rogówki ma materiał, z jakiego wykonano soczewki, to znaczenie mają także inne czynniki. Jednym z nich jest na przykład właściwa pielęgnacja soczewek. Wszelkie osady na soczewce będą zmniejszać ilość przepływającego przez nią tlenu. Dlatego właśnie czyszczenie i  dezynfekowanie soczewek ma tak duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu. Właściwa pielęgnacja połączona z krótkim okresem wymiany soczewek pozwoli Ci w pełni czerpać przyjemność z noszenia soczewek kontaktowych.

Mit nr 6: Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną.

Jest fizycznie niemożliwe, aby soczewka kontaktowa mogła przemieścić się za oko. Może ona wyłącznie znajdować się na przedniej części gałki ocznej lub – jeżeli ulegnie przemieszczeniu – pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej i zawijającą się pod górną i dolną powieką, która nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się za gałkę oczną.

Mit nr 7: Przy nagłych ruchach soczewki mogą mi wypaść z oczu.

Dzięki szczególnej budowie anatomicznej ludzkiego oka nie jest praktycznie możliwe, aby miękka soczewka kontaktowa mogła z niego wypaść. Dlatego właśnie nosząc soczewki kontaktowe można uprawiać różnorodne sporty. Siła, jaka trzyma soczewkę kontaktową na oku, zależy od średnicy soczewki. Twarde soczewki kontaktowe nie przylegają do oczu tak mocno, jak miękkie (których średnica jest zwykle większa niż twardych). Miękkie soczewki kontaktowe bardzo rzadko wypadają, a jeśli są właściwie dobrane nie wypadną nigdy. To kolejny powód, by umówić się na wizytę u Specjalisty w celu właściwego dobrania soczewek kontaktowych.

Mit nr 8: Czyszczenie soczewek kontaktowych zabiera mnóstwo czasu.

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu. Na szczęście obecnie dostępne wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji znacznie ułatwiają dbanie o soczewki, ich czyszczenie, dezynfekcję i przechowywanie. Czas, jaki należy przeznaczyć na pielęgnację soczewek, zależy od rodzaju wybranego systemu do pielęgnacji. Najlepszym sposobem jest dezynfekowanie i czyszczenie soczewek przez noc – soczewki pozostają zanurzone w płynie do pielęgnacji, a Ty możesz spokojnie w tym czasie spać. Pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji dołączonych do opakowania płynów pielęgnacyjnych. Jeżeli należysz do osób ceniących sobie wygodę, zdecyduj się na jednodniowe soczewki kontaktowe. Codziennie rano zakładasz nową, świeżą parę, którą przed pójściem spać po prostu wyrzucasz. W ten sposób już nigdy nie będziesz martwić się czyszczeniem swoich soczewek.

Mit nr 9: Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu.

Właśnie, że można! Wystarczy zachować odpowiednią kolejność wykonywanych czynności: nałożenie soczewek – zrobienie makijażu – zdjęcie soczewek – zmycie makijażu. Proste, prawda? W przypadku stosowania aerozoli, na przykład lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek.

Mit nr 10: Kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić wyłącznie osoby z wadami wzroku.

Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są zarówno w wersjach korygujących wady wzroku, jak i w wersji mocy zerowej. Oznacza to, że mogą je nosić również te osoby, które nie mają wady wzroku. Ale i wtedy konieczne jest dopasowanie ich przez Specjalistę oraz przestrzeganie dokładnie tych samych zasad pielęgnacji, jak w przypadku noszenia soczewek korekcyjnych.

Mit nr 11: Wszystkie soczewki kontaktowe są prawie takie same.

To nieprawda. Dzięki postępowi w technologii dostępnych jest obecnie wiele różnych rodzajów soczewek kontaktowych. Choć opcji jest wiele, wyróżnić można dwie zasadnicze grupy: soczewki do noszenia w  trybie dziennym (czyli ze zdejmowaniem na noc) oraz soczewki do noszenia w trybie przedłużonym (bez zdejmowania na noc). Ponieważ każdy z nas ma inne oczy, inną wadę wzroku oraz prowadzi inny tryb życia, bardzo ważną sprawą jest skonsultowanie się ze Specjalistą, który dobierze soczewki kontaktowe najlepiej odpowiadające Twoim oczom i prowadzonemu trybowi życia.

Mit nr 12: Im wyższe uwodnienie soczewek kontaktowych, tym więcej przepuszczają tlenu.

Jest to błędne, choć dość powszechne przekonanie. Soczewki silikonowo-hydrożelowe nowej generacji przepuszczają o  wiele więcej tlenu, choć zawierają mniej wody niż tradycyjne soczewki kontaktowe.

Mit nr 13: W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach.

W rzeczywistości często bywa odwrotnie! Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce i korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie – tak jak to ma miejsce w przypadku okularów – z odległości 1 – 2 cm. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe – bez względu na to, w jakim kierunku spoglądasz, bo w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałkami ocznymi. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zsuwają się ani nie tłuką podczas aktywności fizycznych i nie ma na nie wpływu deszcz. Jakikolwiek sport uprawiasz, w soczewkach kontaktowych zawsze widzisz lepiej niż w okularach.

Mit nr 14: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, ponieważ mam astygmatyzm.

W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w nowoczesnych wersjach materiałowych. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych.

Mit nr 15: Ponieważ mam prezbiopię, więc nie mogę nosić soczewek kontaktowych.

Potrzebuję okularów tylko do czytania lub pracy przy komputerze. Istnieje wiele różnych sposobów korygowania prezbiopii (wada wzroku pojawiająca się z wiekiem, która wymaga okularów do czytania) za pomocą soczewek kontaktowych. Jeden ze sposobów określany jest mianem monowizji. W metodzie tej Specjalista koryguje jedno oko do dali, a drugie do bliży.
Monowizja dobrze sprawdza się w przypadku osób wchodzących w „okres prezbiopii” w wieku około 45 lat. Inną opcją dla osób z  prezbiopią są specjalne soczewki dwuogniskowe. Soczewki te posiadają specjalne strefy do bliży i do dali, zapewniające dobrą jakość widzenia w różnych warunkach oświetlenia. Prezbiopia nie stanowi przeszkody, dla noszenia soczewek kontaktowych.

Mit nr 16: Jestem za młody na noszenie soczewek kontaktowych.

Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek kontaktowych. Mogą je nosić niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku. W opublikowanym niedawno raporcie przeciętny wiek, w którym nastolatki zaczynają nosić soczewki kontaktowe, wynosił 13 lat. Co więcej, soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku dla nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe codziennie uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych.

Mit nr 17: Jestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe.

Osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami z noszenia soczewek kontaktowych. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich noszenia. Przeciwwskazania nie zależą jednak od wieku ani – w większości przypadków – od rodzaju soczewek kontaktowych.

Mit nr 18: Soczewki kontaktowe są bardzo drogie.

Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż Ci się wydaje. Dzięki postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnim czasie, na rynku dostępna jest cała gama różnych soczewek kontaktowych. W zależności od tego, jaki rodzaj soczewek nosisz i jak często je wymieniasz, koszt soczewek porównywalny jest do ceny, jaką płacisz za codzienną gazetę lub za filiżankę kawy. Specjalista pomoże Ci wybrać soczewki kontaktowe najwłaściwsze ze względu na wadę wzroku, tryb życia jaki prowadzisz oraz budżet jakim dysponujesz.
Dziel się swoją wiedzą z innymi. Jeżeli czytając niniejszą broszurę dowiedziałeś się czegoś nowego, jest bardzo prawdopodobne, że również członkowie Twojej rodziny, przyjaciele i znajomi odniosą korzyści z tej lektury. Przekaż osobom, na których Ci zależy, informacje zawarte w tej ulotce, bo naprawdę warto.


W ofercie posiadamy soczewki optyczne i kontaktowe oraz środki pielęgnacyjne firm:

eudia webber - web creation